Skin-Care-Tips-for-WomenMerhabalar arkadaşlar!

Bugün cilt sorunları ve kozmetiklerin etkisi üzerine kendi görüşlerimi sizlere iletmek istiyorum. 

Bunu yapma sebebim son zamanlarda bir çok kişinin bazı ürünlerin çok pohpohlandığı ve işe yaramadıkları üzerine tartışmalarını görüyor olmamdan kaynaklanıyor.

Bu arkadaşlar aslında bir açıdan hakılılar, bir diğer açıdan ise haksızlar.

Nasıl mı? Hemen başlayalım o zaman. :)

Cilt sorunları bir çok sebepten kaynaklanmaktadır sizin de bildiğiniz gibi. Stres, yeme bozukluğu, karaciğer sorunları, hormonal bozukluklar, ergenlik, yaşlanma belirtileri, alerjiler… vs. Bu liste sonsuza doğru uzayıp gider.

Cildimizi toparlamak niyetiyle kullandığımız kozmetikler ise ( kremler, serumlar vs.) sorunun kaynağını değil sadece sonucu düzeltmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla çoğu zaman kozmetik ürünleri bizi hayal kırılığına uğratırlar. Çünkü aradığımız mucize onlarda yoktur.

Asıl yapılması gereken sorunun kaynağını bulup onu çözmektir. Kozmetikler tedavi sırasında cildimize destek olurlar.

skincareBir de genetik durumlar vardır. O zaman zaten kozmetikler de çare olmuyorlar sorunlara. Belki bir miktar azaltabiliyorlar.

Bu nedenle şu ürün çok övüldü ben aldım bir işe yaramadı derken bir durup düşünmek lazım. Öncelikle bence beklentilerinizi düşürün. Evet biliyorum bir çok ürün bazen fazla övülüyor. Siz buna kanmayın. Kozmetiklerin yapabilecekleri kısıtlıdır bunu unutmayın. Doa Kozmetik’in de dediği gibi hiçbir kozmetik bizi 10 yıl gençleştirmez, sorunlarımızı tamamen ortadan kaldırmazlar.

Ama bazen bazı ürünler sizin cildinizle çok uyumlu denk gelir. Diğer bir çok insana göre size çok çok çok iyi gelebilir. Bu durumda da başka bir sorunsala yöneliyoruz.

Nedir bu sorun? Cilt bakımının çok kişisel oluşu. 10 kişiden 9′una iyi gelen bir ürün size iyi  gelmeyebilir ne yazık ki. Bu ürünün kötü olduğu anlamına gelmez. Size uymadığı anlamına gelir. Bu da çok olağan bir durumdur. Bu nedenle bir çok blogger önce testerını deneyin diye söyleyip durur.

Gelelim bir diğer önemli noktaya. Cildimizi iyi tanımak. Bir çoğumuz bloglardan ürün tanıtımlarına bakıyoruz ve yorumlarına göre alışveriş yapıyoruz. Unutmayın bu blogları yazanlar ürünleri kendi ciltlerinde deniyorlar, sizin ciltlerinizde değil. Kendi cildimizi iyi tanırsak başka bir bloggerın ürün yorumundan da bize uyup uymayacağını aşağı yukarı anlayabiliriz. Gene de tam anlamıyla değil.

article-2327007-19CBB9CC000005DC-850_634x633

Ürün seçerken dikkati de elden bırakmamalıyız. Bazı kozmetikleri kullanıp cildi mahvolup bir sene tedavi gören insan çok gördüm. Bir kozmetik cilt bakım ürünü aldığınızda ve uyguladığınızda cildinizi çok çok iyi gözlemleyin. Eğer ufak da olsa bir sorunla karşılaşırsanız bırakın ürünü. Hele de cilt problemi yaşıyorsanız zaten en doğrusu güvenilir bir doktora gitmektir. Her doktor da sizi tedavi edemiyor ne yazık ki. Benim başıma gelmişti daha önce. :)

Uzun lafın kısası arkadaşlar kozmetikler mucize yaratamıyorlar ne yazık ki. Şuana kadar bir çok ürün kullandım aralarında sevdiklerim, sevmediklerim oldu ama hiçbiri cildimi baştan yaratmadı. Yeri geldi herkesin övdüğü bir ürünü aldım bana uymadı falan filan. Bunlar doğal şeyler. Hepimizin başına geliyor.

0818-skincare-anti-aging-skintervention_atUmarım sizi sıkmamışımdır. Bir çoğumuz bunları zaten biliyor ama gene de arada hatırlatmakta fayda var. ;)

Hepinize porselen gibi bir cilt diliyorum. :D Belki dilekler kozmetiklerden daha çok işe yarar. :P

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi