maviojelikizdevelikese12014′ü daha doğal geçirmek istediğimi söylemiştim daha önce. Ama aslında bu doğallık çalışmalarına 2013′ten başladım.

Kozmetik peelingleri tamamen bıraktım mesela. Gratis’ten aldığım Microfiber pedler bu kararımda ön ayak oldular. Bu pedlerden o kadar memnun kaldım ki kozmetik peelinglerin bana yaramadıklarını keşfettim. 

Önceki senelerde sivilce tedavisi gördüğümde kozmetik peelinglerle de oldukça haşır neşirdim. Peelinglerde yaşadığım o sivilce atımının bir türlü geçmemesi, cildimin fazlasıyla kızarıp bozarıp tahriş olması beni deli ediyordu. Cilt bu işleme alıştığında bile bu sorunlar tamamen geçmiyordu bende.

Tedavi bittikten sonra da zaten peelingleri kullanmayı ya bırakıyordum ya azaltıyordum. Hatta memnun kaldığım ürünler de oldu. Ama sonuçta hep terk edildiler. Ta ki kozmetik olayanları keşfedene kadar.

Öncelikle bu Microfiber pedler cildimdeki sivilce izlerini hiçbir kozmetik peeling ya da ürünün yapamadığı hızda azaltmaya başladılar. Daha sonra dikkatimi çeken ise kullanmaya başladığımın 2. ve 3. aylarındaki sivilce atımının geçmesi oldu. Gerçekten geçmişti bu sefer.

Buara cildim uzun zamandan beri ilk kez bu kadar iyi. Daha iyi dönemlerim de oldu elbet. Daha mutlu zamanlarımda mesela. :) Stres çok önemli bir etken.

Herkes için aynı şey geçerli değil tabi. Tavsiye ettiğim arkadaşlarımdan biri cildini çok kızarttığını söyledi örneğin. Ama benim cildim için doğru olan böyle bir yöntemmiş.

Gelelim keseye… Kese de kardeşim sayesinde adım attığım bir yöntem.

Kese doğru miktarda ve doğru şekilde uygulandığında cilde oldukça faydalı bir temizlenme gereci.

Kan dolaşımını hızlandırması, ciltteki leke ve yara izlerini azaltması, cildi ölü deriden arındırması, selülitleri azaltması, gözenekleri temizlemesi gibi bir çok faydası var. 

Kesenin esası hamamda yapılanı elbette. Ben hiç hamama gitmedim. Bu seneki isteklerimden biri de hamama gitmek.

Keseyi nasıl uygulamak gerektiğinden bahsedelim bir miktar da. Kese yapmanın en dikkat edilecek hususlarından biri çok yapmamak. :D Eğer keseyi çok sık yaparsanız cildiniz aşınıp ciddi cilt sorunlarına neden olacaktır. 

Tavsiye edilen genel miktar ayda 1 veya 2 kere keselenmek. Bu sayıyı cildinizi iyi takip ederek siz de belirleyebilirsiniz.

Daha önce kese yapmadıysanız ilk aylarda fazla ölü deri atamıyorsunuz. Bu normal bir süreç. Bende de böyle oldu. Zaman ilerledikçe ölü deri atımı artıyor.

Kese uygulama yolumuz ise şöyle; iki yöntem var biri önce dayanabildiğiniz kadar sıcak suyla kendinizi yıkamanız. 5 ya da 10 dakika kadar. Bu sıcaklık cildi keseye hazırlıyor. Ölü derileri yumuşatıp kolay çıkmasını sağlıyor. Daha sonra hiç sabunlanmadan keseleniyorsunu.

İkinci yöntemi ise yıllardır kese yapan bir arkadaşımdan öğrendim. Hacışakir sabunla gene sıcak bir suyla sabunlanıp durulandıktan sonra keseleniyorsunuz. Bu sabun daha çok ölü deri atmanızı sağlıyor bir şekilde. Hacışakir’in hangi sabunu derseniz katı olanları. Klasik beyaz sabunu gibi.

Ben iki yöntemi de denedim ve ikinci Hacışakirli yöntemden daha çok memnun kaldım.

Bir diğer önemli husus ise keselenme şekli. Uzmanlar keseyi yaparken hep aynı yöne doğru yapmayı öneriyorlar. Tıpkı tırnak törpülerken önerildiği gibi. Aslında bu zımpara mantığı. Örneğin tahtayı zımparalarken eğer her iki yöne doğru zımparalarsanız yüzey pürüzlü olur ve tahtayı hırpalar. Ama tek yöne yaparsanız düzgün bir yüzey elde edersiniz. Cilt için de aynı şey geçerli. Tek yöne doğru kese yaparsanız cildinizi tahriş etmezsiniz.

maviojelikizdevelikese2Ben kesemi kardeşimin ayrıntılı araştırması sonucu bulduğu Develi markasından kullanıyorum. Bir kaç seçeneği mevcut. Bendeki Spa versiyonu.

Keseal.com‘dan 7.56 tl‘ye aldım.

Watsons ve Gratis mağazalarında da bu tarz keseleri bulabilirsiniz. Sanıyorum Kelebek marka olan da baya iyiymiş.

Kozmetik peelinglerden çok çok daha uygun fiyatı ve etkisi ile kese yöntemi benim 2013′te keşfettiğim en faydalı yöntemlerden biri oldu. Cildim de bu durumdan oldukça memnun. Keselendiğimde duştan çok daha tazelenmiş, hafiflemiş ve yumuşacık bir ciltle çıkıyorum.

Biraz uzun bir yazı oldu ama bu deneyimimi sizinle mutlaka paylaşmam lazımdı. :)

Bol keseli günler! :D

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi