Malum yaz geldi, güneş tepemizde cildimize cildimize yakıyor. (Bu ne biçim cümle!) Açıkçası güneşten, yanmaktan, güneşlenmekten ve güneş kremlerinden nefret ediyorum. :D  

Yaz ayı bana işkence gibi geliyor. Yapış yapış güneş kremleri, yüzümün terlemesi yüzünden makyaj yapamamak vs. :D Huysuz karının teki oluyorum. :D Güneşe alerjim de var malumunuz. Krem sürmeden olmuyor. Yazın en çok yüzüm terliyor neden bilmiyorum. Sosyal fobi var bende accık o nedenle insanlar baktıkça daha da çok terliyorum böyle kısır bir döngüye giriyorum. Bu nedenle de makyaj yalan oluyor. :D Kuzeye göçeceğim. :D

Neyse gelelim konumuza e tabi alerjiydi carttı curttu yazın hayatımız güneş koruyucularla geçiyor.

Benim için bir güneş koruyucudaki en önemli özellik kolay emilmesi ve yapış yapış olmaması ve faktörünün yüksek olması. Kesinlikle bronzlaşmaya yardımcı olmaması. :D Bir çoğunuz için bu geçerli olmayabilir. Ama ben kendime bronzluğu yakıştıramıyorum. :)

Ağırlık olarak kullandığım güneş kremim Heliocare markasının spreyi. Kendisi 50 faktör. Fiyatı da 50 tl civarında. Kullandığım en hafif, kolay emilen ve hissedilmeyen güneş koruyucu. Doktorum önermişti. Kaç kutu bitirdim bilmiyorum. Pek içerik dostu bir ürün değilmiş kendisi. Daha önce yazsını yazmıştım. Okumak için tık tık. O zaman twitterdan içerikle ilgili kınamalar gelmişti. Ama ben daha iyisini bulamadığım için vazgeçemiyorum açıkçası.

Geçen sene tatile giderken kesinlikle yanmamak için Cevahir eczanesinden Daylong diye bir güneş kremi almıştım. Yukarıdaki fotoğrafta mevcut o da. 80 faktör gibi bir etkisi varmış. Berbat kokuyor ve yapış yapış öğk. Ama etkili. :D Hala havuza falan gidersem kullanıyorum ve fakat bir daha almam. 80 tl gibi bir de fiyatı vardı.

Bir diğer vücut güneş kremim ise Clarins. Bunu da geçen senelerde alıp ayy bu da yapış yapışşş diye bir kenara atmıştım. Ama kokusu çok güzel. Tabi ki gene 50 faktör. Fiyatını hiç hatırlamıyorum. Zaten indirimde almıştım. Heliocare bitti şuan Clarins’i bitirmeye kasacağım ama mutsuzum. Gene Heliocare almak istiyorum. :/

Yüzüm için de gene doktorumun vermiş olduğu Heliocare’in 50 faktörlük oil free (yağsız) kompakt fondötenini kullanmayı seviyorum. Tabi ki serin günlerde. Zira deli gibi terleyince hepsi peçeteye geçiyor. :/ Sarı gibi göründüğüne bakmayın, sürünce cidlimle bütünleşiyor, oldukça da kapatıcı ve beni daha beyaz yapıyor. Bu ürünü alırken eczacı en açık rengini istediğimde insanların çok beyaz yapıyor diye şikayet ettiğini söylemişti. Benim için artı bir özellik. :D Zaten yüzüm bir ton koyulaşmış bile. Hiç sevmem. :/

Ciltte çok belli olmuyor. Ben RT Expert fırça ile uyguluyorum.

Bu sene yeni aldığım başka bir güneş koruyucu da var. Solante marka. Aslında gene ciltte kolayca emilen ve yapış yapış olmayan bir krem arıyordum. Bu Solante hakkında çok güzel yorumlar okudum. Özellikle cildimin son zamanlardaki acınası hali yüzünden bu Atopik ciltlere özel olana kayıtsız kalamadım. Bir sürü çeşidi var. Lekelere iyi geleni mesela (pigmenta gibi bir şeydi) çok konuşuluyor ve beğeniliyordu.

Ama bu arkadaş cildimi ışıl ışıl disko topu gibi yapıyor. Özellikle nemlendirici üzerine sürülünce. Tavsiyem kuru cilde nemlendiriciden önce sürülüp biraz beklemek ve üzerine çok hafif bir nemlendirici uygulamak. Bir miktar daha az parlıyor o zaman.

Ürünün pembe bir rengi var.

Yoğun bir krem yapıda. Kapatıcı değil, ama yaydıktan sonra ciltte hafif bir pembelik oluşturuyor. Sarı alt tonluysanız problem yok çünkü sarı tonunu dengeliyor bu sayede. Ama pembeyseniz sizi daha pembe yapabilir.

Enteresan bir şekilde elimde dağıtınca parlamadı çok gıcık oldum. :D yüzümde de böyle dursa ya pis krem. :D

Atopik yapıma iyi geldi mi bilmiyorum çünkü zaten bir sürü alerji kremi ya da ilacı almaktayım zaten. :/

Bioderma‘yı da geçen yaz kullanmıştım. Aslında yapı olarak hiç fena değildi. Solante’ye oranla hiç parlamıyordu ama yüzümde hissetmeme neden olan bir yapısı vardı. Hoş öyle olmayan bir marka ararken daha beterini aldım. Sittin sene de bitmez bu Solante. Bileydim LRP denerdim. Belki bir çılgınlık yapıp alırım ama almaya da bilirim bilemiyorum. :)

Dudakları da korumadan olmaz elbette bu da Shiseido‘nun dudak için güneş koruması. 30 faktör, renksiz son derece güzel. :)

Aslında göz çevresi içinde güneş kremi arıyorum ama  bulamadım. Acaba bildiğiniz güzel bir şey varsa yazabilir misiniz?

Ne çok konuştum ya. :D Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Toplu ürün yazılarını bu nedenle pek yazmıyorum. Ama umarım işinize yarar. :)

Bol gölgeli, serin günler. (sevenlere tabi :P )

Önerilen Yazılar: