Öncelikle herkese merhaba, bir süredir kozmetik sevdam uğruna bloglar arası dolanıp, ne var ne yok okumaktan gözlerim şaşıya dönmüştü ki; ben de yazsam nasıl olur diye maviojelikız’ın kapısını çalarken buldum kendimi. Sağolsun o da beni kırmayıp, bu zevke nail olmama destekçi oldu, çok çok çok teşekkürler o’na, sizin nezdinizde!!

İlk olarak son birkaç aydır yoğun olarak raflarda gördüğümüz ve hemen hemen her kozmetik meraklısının çantasına birkaç çeşidi girmiş BB Cream’ler hakkında yazmak istedim.

BB Creamler ; aşırı hassas, kuruya dönük, akne rozase’ye meyilli beyaz cildim için; normalde de nemlendiricim ile karıştırıp kullandığım, köpük fondötenimin yerini çoktan aldılar.

Piyasaya bir anda o kadar çok markanın ürünü girdi ki; renk tonu, içeriği, cilt tipi ve cüzdana uygunluk konusunda seçme şansı çok. Benim de bu nimetten payıma, Garnier ve La Roche Posay’den Light renkleri düştü.

İlk aldığım Garnier BB Cream Light oldu, niyetim yaz sonunda çok da hafif olsa bronzlaşmaya çalışmış tenime, bu rengi bir süre daha muhafaza ettirmek adına, nemlendirici özelliği olan bir fondöten almakken, sürekli alışveriş yaptığım kozmetikçim bana bu ürünü önerdi. Rengi ilk başta koyu gibi gözükse de, sürüldükten birkaç dakika sonra cilde tamamen oturuyor. Sürümü kolay, birkaç parmak darbesiyle tüm yüzünüze kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Farklı yazılarda bir süre kullanımından sonra sivilce yaptığı söylenmiş; ben 3 aydır neredeyse her gün kullanıyorum ve malum zamanlar dışında yüzümde hiç sivilce görmedim. Biraz da cildin yağlanma yapısına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Kapatıcılık özelliği; kızarıklık dışında cildimde gizlemem gereken çok fazla bir problem olmadığı için beni pek zor durumda bırakmadı; fakat sivilce ve lekeleri kapatabileceğini pek düşünmüyorum. Kalıcılık noktasında da, yüzüm aşırı kuruduğu için gün içinde tekrar yenilemek zorunda kalıyorum ama; önce nemlendirici sonra fondöten sürüp, ton ayarlamaya çalışmaktan daha kolay olduğu için pratik geliyor.

Gelelim, La Roche Posay Hydreane Light BB Cream’e, bu sefer konuyu çok uzatmadan, üstteki minvalde özelliklerini sıralayacağım.

LRP’yi tercih etmemin sebebi, içeriğindeki cildi nemlendiren termal su, ayrıca paraben bulundurmuyor. Bu sayede, akne rozase tedavim için kullandığım dermokozmetiklerle uyum sağlayabilecek.

Ürünü son birkaç gündür düzenli olarak kullanıyorum, cilde yedirirken çok ovuşturmamak, fazla bastırmamak ve bol miktarda ürünü cilde nokta nokta yerleştirip yaymak gerekiyor yoksa fotoğrafta gördüğünüz şekilde kir gibi soyuluyor. Renk tonu, Garnier’e göre daha açık, bronzluğun gölgesini cildimden çektiği şu günlerde rengi bana daha uygun. Sürümündeki zorluğu atlattıktan sonra da, 5-10 dk içinde cilde tamamen oturuyor ve harika bir ferahlık veriyor. Kapatıcılığı tonunun açıklığından dolayı neredeyse hiç yok fakat nemlendirme etkisi 7-8 saat devam ediyor.

 

Bu iki ürünü baz alarak söyleyecek olursam; aslında BB Creamler cilde pratik bir uygulama ile renk ve nem verip, günü kurtarmanıza yardımcı olmaktalar. Cilt tonunuza ve rengine uygun bir adet edinip, rahatlığının keyfine varın. Garnier; 17- 20 TL LRP; 37,80TL

Yazar:   Vidocq

 

Önerilen Yazılar: