Bugün size kozmetik alerjisi üzerine bir iki kelam etmek istiyorum. :) Aslında bu yazıyı yazmak uzun zamandır aklımda ama bugüne kısmetmiş. :)

Öncelikle size alerjinin tanımı hakkında şunu hatırlatmak istiyorum. Cildimize değen her şey bize alerji yapabilme olasılığına sahiptir.  Asıl bahsetmek istediğim de alerji testinden geçmiş, tamamen ya ağırlıklı olarak bitkisel ya da organik ürünlerle ilgili.

Bir kozmetik ürünün alerji testinden geçmiş olması size alerji yapmayacağının garantisi değildir. Çünkü bu testler belli bir insan sayısı üzerinde yapılabiliyor. Doğal olarak herkese yapmalarının bir şansı yok. Peki o zaman alerji testinden geçmesinin bize ne yararı var? Bu testler ürünlerin alerji yapma oranlarının düşük olması demek oluyor. Bu sebeple de testten geçmiş ürünleri kullanan bazı insanlarda gene de alerjik tepki oluşabiliyor. Bu testin geçersiz olduğu, ürünle ilgili yanlış bilgi verildiği anlamına gelmiyor kesinlikle. 

Aynı şekilde bitkisel içerikli ürünler içinde bunlar geçerli. Bazen şöyle olaylarla karşılaşıyorum. Örneğin bitkisel kozmetik üreten x firmasının bir ürünü bana alerji yaptı. Ben bunu belirttiğimde “yok bizim ürünümüz değildir, çünkü bizim ürünlerimiz bitkisel.” diyorlar. Tabi ki bu tamamen yanlış. İstediği kadar bitkisel, katkısız olsun hatta homemade olsun o ürünün size alerji yapma olasılığı her zaman mevcut. Çünkü doğa da bulunan her şey gene alerji yapabiliyor bize.

Şöyle örnekliyeyim, çileğe alerjiniz var diyelim. Bu alerji sadece yediğinizde değil aynı zamanda içeriğinde çilek olan bir ürünü cildinize uyguladığınızda da alerji yapabiliyor. Kendimden bir örnek vereyim. Domates yiyebiliyorum ama elime değdiğinde cildimde kabarmaya sebep oluyor.

Alerji bölgesel de olabiliyor. Cildinizin belli bir kısmında oluşup belli bir kısmında olmayabiliyor mesela. Bir diğer önemli ayrıntı ise alerjinin yaşının olmaması. 40 yaşından sonra da daha önce hiç belirti olmamasına rağmen herhangi bir şeye alerjik tepki verebiliyor vücut.

Son derece alerjik bir bünyeye sahip olduğum için bu tarz şeylerle çok karşılaşıyorum. Size önerim şu; alacağınız ürünü cildinizin bir kısmına sürüp 24 saat bekledikten sonra eğer bir belirti yoksa kullanmanız. Elbette bu da kesin çözüm değil ama en etkili yöntem bu. :)

Bitkisel içerikli kozmetiklere de kesin alerji yapmayacak gözüyle bakmayın. Yapmaz diyenlere de inanmayın.

Bir ürün cildinize alerji yaptıysa onu kullanmayı hemen kesin. Eğer belirtiler geçmezse de iyi bir alerji uzmanına danışın derim.

Hepinize alerjisiz bir ömür dilerim!!! :)

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi