maviojelikizdnstwitter7Malumunuz perşembe gecesi Twitter kapatıldı. Ben de durumu protesto amaçlı bu Nail Art’ı yaptım.

Şimdilik Dns ile Twitter‘a girebiliyoruz. Ama bir müddet sonra bunlar da bize yardımcı olamayacak. Hatta şimdiden Dns ile girilemiyor haberleri gelmeye başlandı.

Kanun maddelerine  göre kapatılan sitelere her türlü giriş yöntemi de engellenmeli. Bunu yapacak olanlar da servis sağlayıcıları. Fakat henüz servis sağlayıcıları bu alt yapıya sahip değil. Bu sebeple alternatif yöntemlerle yasaklı sitelere giriş sağlayabiliyoruz. Ama zamanla bunları yapamayacağız. Elbette her zaman bir yolu olacak. Fakat bu yollar gittikçe zorlaşacak.

İlgili madde şöyle: “Yeni yasaya göre, internet servis sağlayıcıları, engellenen web sitelerine alternatif erişim yollarını da engellemekle hükümlü olacak. Şu anda olduğu gibi, DNS ve benzeri yöntemlerle engelli sitelere giriş yapılamayacak.”

Yasanın diğer maddelerini de okumanızı tavsiye ederim. Zira Yurtdışından da girilemeyeceği gibi maddeler de mevcut.

Durum oldukça vahim anlayacağınız.

maviojelikizdnstwitter2maviojelikizdnstwitter5maviojelikizdnstwitter6maviojelikizdnstwitter1maviojelikizdnstwitter3maviojelikizdnstwitter4Bir yerde şöyle bir şey okumuştum. “İnsanlar uzaydan canlı yayın yapıyorlar, bizim ülkede Twitter yasaklanıyor.”

Ne kadar doğru ve ne kadar acı….

 

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi