maviojelikizstüdyo1Son yazılarımda bahsettiğim gibi fotoğraf çekim sistemimi değiştirdim. Bir nevi küçük bir stüdyo kurdum. Merak edenler olunca da yazsını yazmaya sıra geldi. 

Bu ışık ve masa sistemini alalı baya oldu. Fakat yer olmadığı için bir türlü kuramadım. Bir senedir falan duruyor. En sonunda Murat’ın yeni eve taşınması gerekince bir odayı bana ayırdı da sistemi kullanıma açabildim. :)

maviojelikizstüdyo4Sistem 3 ışıktan oluşuyor. Bu ayaklı ışık sistemi bildiğimiz stüdyolarla aynı. Fakat ben hem daha uygun fiyatlı hem de sabit ışık istediğim için farklı bir ışık kaynağı aldım.

maviojelikizstüdyo5Gördüğünüz gibi içinde 4 adet ampul var. Bunlar güneş ışığıyla aynı rengi veren özel ampuller. Tek eksileri flaşlı sisteme göre biraz daha sarı bir sonuç vermeleri. Ama ben o kısmı Photoshopla hallediyorum.

maviojelikizstüdyo4Elbette bir de çekim masası aldım. Normalde çekim çadırı kullanıyorum. Tabi çekim masası çok rahat oldu. Çekimleri çok daha hızlı bitiriyorum eskisine göre.

İki ışığı yanlara üçüncü ışığı ise beyaz arka fon yaratmak için çekim masasının arkasına koyuyorum. Böyle saçma bir görüntü oluyor. :D Ama daha sonra bu amaçla çekim masasının altına koymaya uygun ışık ayakları var onlardan almak niyetindeyim.

maviojelikizstüdyo3Bu da size göstermek için çektiğim bir örnek fotoğraf. Fotoğrafın ham hali. Bu ham fotoğrafı photoshoptan geçirip öyle koyuyorum. Photoshopta yaptığım ise genelde arka fonu beyazlatmak ve boyunu küçültmek oluyor. Renkleri gerçekte nasıl görünüyorsa öyle bırakmaya özen gösteriyorum. Ancak fotoğraf makinesinde yakalayamadığım bazı renkler olduğunda gerçek haline yakınlaştırmak amacıyla photoshopta renkleriyle oynuyorum.

Palet de Sleek’in paleti. ;)

Şimdi diyeceksiniz ki manyak mısın blog yazmak için bu sistem alınır mı? Tabi ki alınmaz, eğer bu işiniz değilse. Fakat ben fotoğraf işleri almak niyetinde olduğum için bu sistemi aldım. Ama elbette blog fotoğraflarımı da burada çekiyorum. Zira benim için pratik oluyor, işi daha iyi öğreniyorum.

Ben liseden beri fotoğrafla haşır neşirim. Bir eğitimim olmadı. Dayım sayesinde öğrendim bir çok şeyi. Blog açınca da stüdyo fotoğraflarına merak saldım. Ve gördüm ki normal fotoğrafçılık ile stüdyo fotoğrafçılığı oldukça farklı.

Ben ilk fotoğraf çekmeye Analog fotoğraf makine ile başladım. Uzun zaman da öyle gitti. Daha sonra dijital makinaya geçtim. Dijital makinalar ayrı bir dünya zaten. :)

Stüdyo fotoğrafçılığında ışığı ve ortamı kendiniz yaratıyorsunuz. Haliyle daha fazla teknik bilgiye ihtiyacınız oluyor. Normal fotoğrafçılıkta ise iş doğru ışığı “yakalamak“tır. Genel olarak baktığınızda ise fotoğraf olayı ışıktan geçer. :) Işık her şeydir. Işık yoksa fotoğraf da olmaz.

Çok uzattım mevzuyu, toparlayayım. :) Bütün bu sistemi Sirkeci’deki Hayyam Pasajından aldım. Sistemi tanıdık bir arkadaşım sayesinde 1500 tl’ye aldım. Ama tabi üzerinden 1 sene geçti. Muhtemelen zamlanmış da olabilir. Bir de tabi toplu aldım, o nedenle de indirim oldu. :)

Bildiğiniz flaşlı sistem 3000 tl gibi bir şeye geliyordu. O yüzden o kısma hiç girmedim. :)

Stüdyo yaptığım odayı aynı zamanda makyaj odası yapacağım. Ama henüz o tarafın işleri bitmedi. Bittiğinde odayı da fotoğraflayıp anlatacağım size. :)

İşte son fotoğrafları çektiğim sistem bu. Eski fotoğraflara göre fark anlaşılıyor mu sizce?

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi