bubble-bathUzun zamandır yazmak istediğim küvet doldurma yazısı ile nihayet karşınızdayım.

Bugün size köpüklü bir banyodan en verimli şekilde nasıl yararlanacağınızı anlatacağım. 

Küvet doldurma olayını ilk denediğim zamanlarda internette bir hayli araştırma yaptım. Rahatlama ve keyif için küvetin suyuna neler koyulmalı, ne kadar zamanda bir köpüklü banyo yapmalı, hangi ürünler uygun gibi bir çok sorunun cevabını hem araştırarak hem de deneyimleyerek öğrendim. İnternette çok kapsamlı bir yazı bulamadığım için de bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Uzmanlar bu banyo stilini ayda bir ya da iki kez yapmayı öneriyorlar.  Çünkü uzun süre su da oturmak cildi oldukça kurutan bir eylem.

Ben genelde suyun içinde 20 – 25 dakika kadar kalıyorum. Maksimum da 30 dakika öneriliyor. Zaten su yarım saatte bir hayli soğumuş oluyor.

Suyun sıcaklığını biraz yüksek tutmaya dikkat ediyorum. % 50′den fazlasını sıcak suyla doldurup geri kalanını da soğuk suyla tamamlıyorum.  Hamile olanlar içinse ılık su olması gerekiyor.

Küvet keyfi yapacaksanız bir küvet yastığınızın olması şart. Zira bu eylem tamamen rahatlamanız için. Tchibo‘da küvet yastığı bulabilirsiniz. (Eski ürünler genelde internet sitelerinde oluyor)

maviojelikizkuvetnasildoldurulur8Küvetin yanına eşyalarınızı ve havlularınızı koymak için mutlaka bir şeyler koymanızı öneririm. Ben evdeki bir sandalyeyi kullanıyorum.

Köpüklü banyo oldukça sıcak ve buharlı bir ortam yarattığı için yanınıza soğuk bir içecek almanızı tavsiye ederim.  Eğer yeriniz varsa etrafa mumlar koyup ışığı kapatarak çok hoş bir ortam yaratabilirsiniz.  Müzik de bu ortama harika olacaktır.

Şimdi gelelim köpüklü banyonun içine neler atacağımıza! Tabi ki en temel malzememiz köpük. :) Köpüğü normal duş jelleri ile da sağlayabileceğiniz gibi bu iş için özel çıkarılmış ürünler de kullanabilirsiniz.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur1Watsons‘ta satılan I Love serisinin hem duş jeli hem de banyo köpüğü olarak kullanılan bu ürünlerini severek kullanıyorum. Hem fiyatları piyasadaki diğer lüks firmaların banyo köpüklerine göre oldukça uygun, çok güzel kokuyorlar ve köpürüyorlar.

Peki bu banyo sabunlarını suya ne zaman koymalıyız? Bazı yerlerde  doldurduktan sonra dense de ben daha fazla köpük elde etmek için doldururken koymayı tercih ediyorum. Önce küvetin 5 cm kadarını doldurup bir miktar (Pek az değil) sabunu suya ekliyorum.

Tazyikli su en çok köpük elde edeceğiniz yöntemdir. Eğer sularınız tazyikli gelmiyorsa duş başlığınızı sudan yukarıda tutarak daha çok köpük elde edebilirsiniz. Banyolarda bulunan duş başlığını yukarı monte etmenizi sağlayan aparatlar  bu iş için idealdir.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur2Attirance‘ın banyo köpüğü en sevdiklerimden. Ama fiyatı yüksek olduğundan ve hızlı tükendiğinden her zaman almıyorum.

Küvet doldurmayla ilgili bir diğer püf noktası ise sabunu çok kullanmanız. Ne kadar çok ürün o kadar çok köpük. Bu nedenle pahalı ürünler çok kullanışlı olmuyor.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur3Köpüklü banyo keyfinin köpükten sonraki en en önemli arkadaşları yağlardır. Hem cildin kurumasını önlemek, hem rahatlamak ve aroma terapi yapmak için vazgeçilmezlerdir.

Ben tamamen rahatlamaya yönelik yağları tercih ediyorum. Lavanta, gül, papatya ve melisa yağlarını kullanıyorum. Hepsinden bir kaç damla atıyorum suya. En sevdiğim ise tabi ki lavanta. İsteğe göre farklı yağlar da kullanabilirsiniz.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur6Banyo tuzları da mutlaka kullandığım ürünler. Suyun içine az miktarda atmanız yeterli olacaktır. Piyasada çeşit çeşit banyo tuzu olduğu gibi bir çok kendin yap yazısı da mevcut.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur4Yves Rocher gibi bir çok marka da banyo küplerini de bulabilirsiniz. Spa tabletleri de deniyor bunlara. Banyo tuzu yerine bu ürünler de uygundur. Bu ürünleri aynı zamanda ayrı küçük bir kovaya atarak ayaklarınızı da rahatlatabilirsiniz.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur7maviojelikizkuvetnasildoldurulur5Gratis‘te satılan Bath Pearls gibi minik banyo topları da alternatifler arasında. Bu minik toplar güzel koku verip, cildi yumuşatıyorlar.

maviojelikizkuvetnasildoldurulur10Üzülerek itiraf etmem gereken de en severek kullandığım köpüklü banyo ürünleri Lush‘tandı. Banyo köpükleri, balistikleri(tuzları) gerçekten çok başarılıydı. Hem suya renk veriyorlar hem de muhteşem kokuyorlardı. Özellikle en yoğun koku verenler hep Lush ürünlerim oldu. Piyasadan çıktıklarında en çok bu sebeple üzülmüştüm.

İşte benim köpüklü banyo tavsiyelerim bu şekilde. Stresli bir günün sonunda ya pazar bakım günlerinde yapabileceğiniz en güzel rahatlama yöntemi. Suyun içine girer girmez bütün vücudunuz rahatlayacak.

Biliyorum bir çok kişinin küveti yok ama umarım olanlar ve nasıl değerlendireceğini bilemeyenler için yararlı bir yazı olmuştur.

Keyifli kalın!

 

 

 

Önerilen Yazılar: