maviojelikizsedena1Merhabalar efenim! Bugün sizlere No poo akımından ve benim yeni saç yıkama rutinimden bahsedeceğim. 

Öncelikle neden bu yönteme merak saldığımı kısaca anlatmak istiyorum. Uzundur saçlarım kısa biliyorsunuz. Kestire kestire boyadan da tamamen arındırdım. Saçlarımı daha sağlıklı uzatmak için. Fakat saçlarım kısalıp boyadan arınınca yağlı yapısına geri döndü. Bu beklediğim bir tepkiydi. Ama eskisinden çok daha yağlı bir hale geldi. Öyle ki sabah yıkadığım saç akşama bile dayanmıyordu. Hatta bazı günler kuruturken bile hafiften yağlanmaya başladı. Yağlanmanın yanısıra acayip bir elektriklenme ve cılız, sönük bir hale geldi. Deli gibi de dökülüyordu.

Hacimlendirici, nemlendirici içermeyen şampuanlar denedim. Bakım yağlarını, kremlerini tamamen bıraktım. Bana mısın demedi. Bir ara Organix’e geçtim. O biraz olsun toparladı ama tam anlamıyla değil. Ne yapsam ne etsam diye kara kara düşünürken Madam Makyaj‘ın No Poo yazısına denk geldim. Deneyimlerini okudum. Sonra kendim araştırmalar yaptım. Ve bu yöntemi kendime göre denemeye karar verdim. Yılbaşı postumda da bu kararımdan bahsetmiştim.

Şimdi gelelim No Poo akımına….

No Poo akımı saçı şampuanların kimyasal etkilerinden arındırmaya dayalı bir yöntem. Daha doğrusu bir süreç.

Karbonat ve elma sirkesi ana malzemeleri. 

karbonat

Karbonat yemeklere de koyabildiğimiz doğal bir çeşit tuz. Bir çok kullanım alanı ve faydası var. No Poo yönteminde ise şampuan yerine geçiyor. 

Karbonat alırken içeriğine dikkat etmek gerek. Sadece karbonat olmalı. Duyduğuma göre eczanelerde de bulunabilen İngiliz Karbonatı bu işlem için uygunmuş. İçeriği sadece karbonat olanlar da doğru seçim olacaktır.

Suyla karıştırılarak kullanılıyor. Herkesin kendine göre ayarladığı bir miktar var. Ama aşağı yukarı bir bilgi olarak 1 su bardağına 1 çorba kaşığı diyebiliriz. Saçınızın yağlı ya da kuru olmasına göre bu miktarı azaltabiliyorsunuz. Kuru saçlara daha az miktar karbonat, yağlı saçlara ise daha fazla tavsiye diliyor. Bu sizin kullanarak karar vereceğiniz bir olay.

Şampuanlar gibi saç diplerine döküp masaj yaparak uyguluyorsunuz.

elma-sirkesiElma sirkesi ise saç nemlendiricisi yerine geçiyor. Bunda da miktar karbonatla aynı. 1 su bardağına 1 çorba kaşığı. 

Saçın özellikle uç kısımlarına nemlendirici uygular gibi uygulanıyor. Yukarıda verdiğim miktar yerine daha fazla su (örneğin 1.5 lt) ile kullananlar da var. Zira elma sirkesini fazla kaçırırsanız saçlar yağlanabiliyor.

Karbonatta olduğu gibi Elma Sirkesinin de doğal olanını tercih etmek bizim için bir artı. Elma Sirkesinin doğalında şişenin içinde tortu birikirmiş. 

Özellikle saçı işlem görmüş kişilerde bu süreç daha sancılı olabiliyor. İlk dönemler saç cinsine göre yağlanma, kuruma, parlaklığını yitirme, keçeleşme gibi tepkiler veriyor. Gene kişiye göre değişse de 6 hafta sonrasında saç kendini toparlıyor, parlaklığını geri kazanıyor, yumuşuyor ve sağlıklı hale geliyormuş.

Bu arındırma işleminden sonra Zeytinyağlı ya da Defne sabununa geçiyorlarmış insanlar. Sadece suya dönenler ve bu yönteme devam edenler de var.

Neden No Poo? Neden bu işlemi yapalım? Ne güzel ürünlerle saçlarımız zaten harika oluyor! Diyorsanız biraz da ondan bahsedelim. Öncelikle sıvı sabun olan her şey aslında deterjan oluyor. Ve bir sabunu sıvı hale getirebilmek için mutlaka kimyasallar kullanılması gerekiyor. Bunu Lush lansmanlarında da duymuştum. Bize bilgi verilirken mümkünse her şeyi katı halde yapmayı tercih ediyoruz demişlerdi. Çünkü likit hale getirebilmek için çok az miktarda da olsa kimyasal kullanmak zorunda kalıyorlarmış.

Bunların dışında saç için kozmetiklerin saç dersini bozdukları her yerde söyleniyor. Özellikle kepek şampuanlarının uzun vadede daha çok kepeğe sebep olduğu, saçı daha çok kuruttuğu söyleniyor. Zaten saçların güzel gözükmesi için sürdüğümüz ürün sayısı hep artıyor dikkat ederseniz. Şampuan, nemlendirici, sıvı nemlendirici, saç çözücü, saç maskesi, saç serumu, köpüğü sonu bir türlü gelmiyor.

Saç sağlığına olduğu kadar cebimize de dokunuyor hepsi. Bir bakıyorsunuz saç bakımına tonla para döküyoruz.

Peki gelelim benim ne yaptığıma. Ben tüm bunları okudum araştırdım ve dedim ki “Ohoo ben uğraşamam tüm bunlarla!” Zaten saçımı uzundur nispeten içeriği daha temiz olan Organix’le  yıkıyordum ki bu şampuan için bile ilk süreçte saç keçeleşir, bir müddet sabretmek lazım deniyordu.

Ben de direkt Zeytinyağlı sabunla başlayayım. Geri kalan kimyasallardan da zamanla arınır zaten dedim.

Ve evde bulduğum Sedena’nın Zeytinyağlı Lavantalı sabunuyla yıkamaya başladım. Önce bir Sedena‘yı da araştırdım tabi.

maviojelikizsedena2İçeriği gayet temiz gözüküyordu. Sitesinde de doğal olduğu üzerine yazılar yazılmıştı.

Yaklaşık 1 aydır sadece bu sabunla yakıyorum saçlarımı. Elma sirkesi falan da sürmüyorum. Zaten yağlı ötesiyim. :D

İlk başlarda saçlarım bütün parlaklığını yitirdi, keçeleşti, kalıp gibi oldu bir miktar. Bunlar zaten beklenen sonuçlar olduğu için aynen devam ettim. Ve gördüm ki saç zamanla kendini toparlıyor. Dün instagramda şu fotoğrafı paylaşmıştım. DSC_4464Telefonla çektiğim için pek net bir fotoğraf değil özür diliyorum bunun için. Daha sonra düzgün bir fotoğraf çekeceğim mutlaka. Bir güncelleme yazısı da yazarım. Ama bu fotoğraftan bile belli saçın durumu.

Özellikle saçımın yağ dengesi bir  hayli toparladı. 2 gün dayanır hale geldi ki bunun daha da toparlayacağını düşünüyorum. Elektriklenmem çok azaldı, saç dökülmem tamamen geçmese de acayip azaldı, saçım hacimlendi. Hala eskisi kadar parlak değil ama ilk sabuna geçişimden çok daha iyi durumda. Sabun dışında da başka hiçbir şey sürmüyorum. 

Bu yöntemden çok memnun kaldım. Hatta öyle ki artık likit sabunu hayatımdan çıkarmaya karar verdim. Ne elim ne vücudum için likit sabun kullanmak istemiyorum. Tek sorun şuara çok severek kullandığım Bionike Triderm Marsilya sabunum. Yüzümü yıkıyorum bununla ve çok seviyorum. Onun yerine bir şey bulmak zor olacak ama illa ki bulunur.

Zeytinyağlı sabundan sonra da Defne sabununa geçeceğim. Yağlı saçlara daha iyi geldiğini duydum. Kepeği olanlara da Defne sabunu tavsiye ediliyor.

İşte benim No Poo maceram da böyle. Umarım size de yardımı dokunur.

Hepinizi çok çok öpüyorum!

 

 

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi