Dün Gratis mağazasına uğradığımda ilginç bir olayla karşılaştım. Ben kasada ödeme yaparken bir müşteri, Gratis elemanı ile tartışıyordu.

Dolayısıyla ben ve mağazada olan bir çok insan kulak misafiri olduk.

Müşteri dikkat etmeden açık bir maskara almış ve bunun değiştirilmesini istiyordu. Gratis elemanı da hem fiş olmadan değiştiremeyeceğini hem de ellerinde aynı üründen olmadığını söyledi. Müşteri ilk başta daha düzgün bir şekilde davranarak bu ürünü kullanamayacağını ifade etti. Fakat ne söylediyse ikna edemeyince bu sefer olay büyüdü. En sonunda elindeki maskarayı kasaya bütün gücüyle fırlattı. Ardından da hışımla kapıya doğru yöneldi ve orada duran bir standı eliyle ve tekmeyle resmen dağıttı.

Ben olayı ağzım açık kalarak izledim. Sonra da ödememi yapıp çıktım.

Şimdi hem bu olayı iki taraf açısından de değerlendirmek ve Gratis mağazaları ile ilgili kendi yorumlarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle iki tarafın da haklı olduğu yerler var. Müşteri açık bir ürün aldığı için mağdur. Çünkü açık bir ürünün satılmaması gerekli. Fakat artık herkes biliyor ki bu tarz olaylarda fişini getirmen şart. Fişsiz bir çok yer değişim yapmıyor. Ayrıca olayı şiddete yöneltmesi affedilmeyecek bir davranış.

Diğer yandan mağazanın stant denetimini daha iyi yapması gerekli. Ben sosyal medyada ve kendi deneyimlerim de dahil  olmak üzere bu tarz olaylara çokça şahit oldum ve de duydum Gratis mağazalarında.

Gratis özellikle renkli kozmetik stantlarına gerekli özeni göstermiyor ne yazık ki. İndirim dönemlerini ayrı tutuyorum. O zamanlar inanılmaz bir keşmekeş oluyor. Ama indirim olmayan zamanlarda uğradığımda dahi stantların hali ne yazık ki kötü. Sadece açılmış ürünler değil sorun. Bitmiş testerlar, neredeyse boş stantlar, kirli stantlar, dağılmış ürünler. Hele bazı testerlar o kadar kötü halde oluyor ki insan elini bile sürmek istemiyor.

Elbette bu sorunlara gelip standı talan eden müşteriler sebep oluyor. Tabi ki bu bahane değil. Neden? Çünkü sen sadece ürün değil aynı zamanda hizmet de satan bir mağazasın. Müşteriler ve stantlarla ilgilenecek elemanların var. Dolayısıyla düzgün hizmet vermeleri gerekli. Bu durumun suçlusu orada çalışan satış sorumluları değil, yanlış anlaşılma olmasın. Bence mağaza yönetiminin sorunu bu. Düzgün bir denetleme sistemleri olmadığını düşünüyorum.

Örneğin dün olan olayda yetkili bir kişinin gelip müşteriyle ilgilenmesi gerekirdi. Ben yıllarca satış sorumlusu olarak çalıştım. Oradaki elemanların yaşadıklarını da sistemi de bir hayli biliyorum. Biz müşteri memnuniyetini ön planda tutardık. Artık bir çok yerde yok bu ne yazık ki.

Olayın özetine gelirsek Gratis mağazalarında yaşanan genel bir takım sorunlar var. Bazı şubeler daha iyi olabiliyor fakat bu genel sorunu değiştirmiyor. Ki ben çok daha farklı konularda da şikayetleri özellikle Twitter’da okuyorum. Bence Gratis mağazalarının kendine çeki düzen vermesi şart. Bu olana kadar da alışveriş yaparken hep dikkatli olun ve fişinizi saklayın derim.

Her şeye rağmen sevdiğim ve sıklıkla gittiğim bir kozmetik mağazalar zinciri Gratis. Bu eleştirileri yapma sebebim de bundan. Umuyorum bu sorunları bir gün düzeltirler biz de keyifle alışverişlerimizi yapabiliriz. :)

Önerilen Yazılar: