maviojelikizsararantırnaklar1Sararan tırnaklar biz kadınların her zaman problemidir. Özellikle çok oje sürüyorsanız.

Elbetteki tırnakların sararmasının tek sebebi ojeler değil. Kullandığımız bazı ilaçlar, vitamin eksiklikleri, deterjan tarzı temizlik ürünleri, sigara gibi bir çok nedeni bulunmaktadır.

Düşük kaliteli ojeler, özellikle içinde  toluen, formaldehit ve dibutil ftalat gibi zararlı kimyasallar bulunan ojeler tırnakları ciddi biçimde sarartırlar.

Son dönemde bir çok oje markası bu zararlı maddeleri formüllerinden çıkardılar. Ama gene de oje denilen vazgeçemediğimiz kozmetik ürünü tırnakları sarartabiliyor.

Ben blog yazmaya ilk başladığım dönemlerde çılgıncasına oje sürüyordum. Sonra bir de baktım ki tırnaklarım sapsarı olmuş! Ama öyle böyle değil ojesiz sokağa çıkmayacağım kadar kötü hale gelmişti. Üstelik ağrılıklı olarak kaliteli ojeler kullanmama rağmen.

O dönemde tırnaklarımı beyazlaştırmak için her türlü yöntemi denedim. Tırnak tabletleri, beyazlaştırıcı macunlar, limon vs. Hiçbiri de tırnaklarımı tam manasıyla düzeltemedi. En fazla bir kaç ton kırdılar.

Kullandığım en etkili yöntem ise dişleri beyazlatmaya yarayan diş macunları oldu. Tırnakta dişte olduklarından çok daha etkili olduklarını söyleyebilirim.

Belli bir miktar araştırmadan sonra oje ile araya koruyucu bir baz oje sürmem gerektiğini öğrendim. Ama o da tam etkili olmadı. Ona rağmen tırnaklarım sararmaya devam etti. Sanırım bu durum biraz da tırnak yapımızla ilgili. Bazılarımızın tırnakları sararmaya daha yatkın olabiliyor. Çünkü baz ojeyle benim tırnaklarım hiç sararmıyor diyenler de vardı.

Tüm tecrübelerimden sonra şunu anladım. Tırnaklarımızı arada bir mutlaka ojesiz bırakıp havalandırmalıyız. Aralıksız oje sürmeyi bırakmak tırnakların en başından sararmaması için en etkili yöntem. Bu yöntemden sonra tırnaklarım hiç o dönemki kadar sararmadı.

Peki o sapsarı dönemde ne yaptım da tırnaklarım düzeldi. Son yöntem olarak tırnaklarımı kısacık kestim, tırnağımın üstünü de törpüleyerek (kağıt bir törpüyle) sarı tabakayı mümkün olduğunca (fazla abartmayarak) azalttım ve tırnaklarımı uzamaya bıraktım. Arada da beyazlatıcı diş macunlarını tırnak temizleyici fırça ile temizledim. Diğer yöntemler sadece tırnaklar hafifçe sarardığında etkili oluyorlar ne yazık ki.

Tırnaklarımızın sararmaması için yapmamız gereken en önemli şey onların hava almasını sağlamak olmalı.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur. :)

 

Önerilen Yazılar:

  • Yazı Önerilmedi